535 421 321

Dziecko

PRZED WIZYTĄ

 
czyli co możemy zrobić w domu aby wizyta w gabinecie nie była dla dziecka stresująca: 

 1.  rozmowa z dzieckiem – koniecznie poinformuj dziecko gdzie i po co idzie np. do nowego znajomego, który sprawdzi czy ząbki są zdrowe, ile ich ma w buzi ( policzy)…Opowiedz, czym się zajmuje stomatolog, jak pracuje, dlaczego trzeba trzymać otwartą buzię. Rozmawiaj z dzieckiem w prosty i spokojny sposób, tak jakbyś opowiadał/a o czymś normalnym.  Nastaw dziecko pozytywnie!
  Po co? Dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, obrazowe opisy świetnie trafią do wyobraźni małego dziecka i skutecznie mogą obniżyć poziom odczuwanego strachu.
 2. zabawa w dentystę – w domu,  możecie leczyć zęby lalkom, misiom. Doskonałą zabawką może okazać się zestaw małego dentysty z ciastoliny.
 3. gry edukacyjne – dla starszego dziecka polecamy edukacyjne gry o leczeniu zębów np. www.ciufcia.plwww.orbitek.pl,www.colgate.com
 4. czytanie bajek – świetnym sposobem na oswojenie dziecka z sytuacją leczenia zębów jest czytanie bajek, w których ulubieni bohaterowie udają się właśnie do stomatologa np. „Kamyczek u dentysty”, „Julka poznaje świat. Idę do dentysty”, „Żyrafa Aldona idzie do dentysty”, „Mądra Zuzia idzie do dentysty”, czy „Ja chcę mojego zęba”. Rewelacyjnie sprawdzają się również bajki terapeutyczne „Rycerz i jego giermek” czy „Benio u dentysty” na www.bajki-zasypianki.pl
  Po co? Dziecko poznaje nowe, nieznane wydarzenia w bezpiecznej sytuacji, z rodzicem, w domu, przy swoich ukochanych zabawkach i oswaja się z nimi, zaczyna rozumieć dlaczego dzieją się poszczególne czynności.
 5. zakup elektrycznej szczoteczki do zębów
  Po co? Aby oswoić dziecko z dźwiękiem wiertła i sposobem działania narzędzi stomatologicznych
 6. planowanie wizyty – jeżeli jest to możliwe zaplanuj wizytę dziecka na taką godzinę, kiedy ma potencjalnie najlepszy humor, jest wyspane i najedzone. Wyjedź kilka minut wcześniej, aby się nie spieszyć i nie denerwować.
  Po co? Pośpiech i chaos zwiększa napięcie i stres, co powoduje zwiększone odczuwanie bólu.
 7. towarzysz wizyty – ulubiona zabawka, maskotka, książeczka.
  Po co? Dziecko z przyjacielem czuje się raźniej i bezpieczniej.
 8. wizyta adaptacyjna – jeżeli jest to możliwe umów się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną, gdzie będzie mogło oswoić się z gabinetem, narzędziami, stomatologiem. Po wizycie adaptacyjnej dziecko nie boi się już  odgłosu wiertła czy ssaka, nie jest też dla niego dziwne światło lampy do utwardzania wypełnień. Pozornie zwykła zabawa w gabinecie pracuje nad zaufaniem dziecka i oswojeniem lęku.

Podczas pierwszej wizyty u stomatologa dziecko nie powinno odczuwać BÓLU  ZĘBA! Nie dopuść do sytuacji, że idziesz z dzieckiem do dentysty dopiero  gdy boli ząb!

W TRAKCIE WIZYTY

czyli postępowanie u dentysty: 

 

Po wizycie


Czego nie wolno robić?

Konsekwencją nie wyleczenia zęba jest brak nagrody!

Oczywiście każde dziecko jest inne i nie istnieje jeden uniwersalny sposób pracy z dziećmi. Niewątpliwie jednak  takie postępowanie w  przygotowaniu  dziecka może zaowocować sukcesem  w  gabinecie stomatologicznym oraz zmniejszeniem przeżywanego lęku u dziecka i stresu u rodzica.

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNEJ KONSULTACJI I SYMPATYCZNEJ WIZYTY ADPATACYJNEJ. NASZ PERSONEL W PRZYSTĘPNY SPOSÓB I W MIŁEJ ATMOSFERZE PRZEDSTAWI PAŃSTWA DZIECKU KROK PO KROKU PRZEBIEG WIZYTY I STANDARDOWEGO ZABIEGU

Wizyty adaptacyjne


Do wizyty w gabinecie powinniśmy przygotowywać dziecko stopniowo na długo przed pierwszą planową wizytą. Robimy to wtedy, gdy tłumaczymy, po co się czyści ząbki, kiedy uczymy malucha odpowiednio je szczotkować, a także sprawdzamy, czy są dobrze umyte. W czasie wizyty adaptacyjnej dziecku przedstawiany jest gabinet, aparatura.  Mały Pacjent może wszystkiego dotknąć i zaznajomić się z otaczającą go aparaturą i przyrządami. Symulowane są zabiegi stomatologiczne, i dziecko oswaja się ze sprzętem. Podczas pierwszej wizyty może zostać wykonywanelakierowanie zębów lakierem fluorowym. Po wizycie mały Pacjent dostanie od lekarza nagrodę – pamiątkę.

Najczęściej jedna wizyta adaptacyjna wystarczy, ale w przypadku zrażonego dziecka nie spodziewajmy się, że już za pierwszym razem usiądzie ono na fotel i da sobie zajrzeć do buzi. W takich sytuacjach należy uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku samodzielnie przekonać się do dentysty. Jeśli nie za pierwszym razem, to za trzecim, a może za piątym. Tak czy inaczej, warto poczekać. Zabiegi podjęte na tym etapie będą procentowały w przyszłości.

MÓWIĆ CZY NIE MÓWIĆ?

W naszej przychodni  dziecko uprzedzane jest o wszystkim, co będzie się działo u dentysty. Opracowaliśmy język, który jest dostosowany do najmłodszych Pacjentów  i który w prosty i zrozumiały sposób pozwala opisać przebieg każdego zabiegu.

Lepiej jednak o bólu nie mówić zbyt dużo, nawet gdy wydaje się nam, że mamy znieczulenie na wszystko. Dla przykładu: czyszczenie niewielkich ubytków w mlecznych ząbkach jest nieprzyjemne mimo znieczulenia, bo dziecko odczuwa wibracje, ale  nie boli. Warto natomiast zadbać, żeby po zabiegu mądrego i dzielnego Pacjenta czekała jakaś miła perspektywa, w zależności od pory roku i upodobań. Na przykład wyprawa na nieznany i ciekawy plac zabaw, oglądanie zwierzątek w sklepie zoologicznym czy odwiedziny u ulubionej cioci. W Centrum Stomatologii  każdy mały Pacjent nagradzany jest upominkiem – niespodzianką.

Google+